יום רביעי, 1 ביולי 2009

יחסי ציבור – בריאות לסקר חדש על כאבי ברכיים

מסקר חדש שנערך לאחרונה עולה כי 15.7% מהישראלים סובלים מכאבי ברכיים, 55.1% מרגישים כי הכאבים מגבילים אותם בפעילות ספורטיבית, 43.2% מהישראלים מתייעצים עם אורטופד לגבי הכאבים, 39.1% נוטלים תרופות נגד כאבים. עוד עלה כי כנראה 33.9% לא מטפלים כלל ובניגוד למה שמקובל לחשוב, כשליש מהסובלים מכאבי ברכיים הינם צעירים מתחת לגיל 45.

המשתתפים בסקר נשאלו האם הם סובלים מכאבים כתוצאה משחיקת סחוס, למשל כאבי ברכיים ותשובות המשתתפים העידו כי
ציבור הישראלים אכן סובל מכאבים אלו. שכן כ - 15.7% מכלל האוכלוסייה סובלים מכאבי ברכיים, 2.1% סובלים מכאבי גב וכן 1.5% סובלים מכאבי רגליים. בניגוד למה שמקובל לחשוב, מסתבר כי כשליש, כלומר 34% מהסובלים מכאבי ברכיים הינם צעירים מתחת גיל 45. שכן 6.2% מהצעירים בגילאי 18 ועד 24 ואף 12.3% מהצעירים בני 25 ועד 34 וגם 15.5% מהישראלים בני 35 ועד 44 ציינו כי הם סובלים מכאבי ברכיים.

עוד עלה מהסקר כי נשים מדווחות כי הן סובלות יותר מגברים מכאבי ברכיים, ( 18% מהנשים לעומת 13.3% מהגברים) וכי שיעור הסובלים היה הגבוה ביותר בקרב בני ה – 65 ומעלה, כרבע מהם, 23.6% דווחו שהם סובלים מכאבי ברכיים וכ – 4.9% מהם מכאבי גב. בין תושבי האזורים השונים בלטו הבדלים משמעותיים והסתבר כי תושבי השרון וחיפה סובלים מכאבי ברכיים יותר מאשר תושבי הערים האחרות. 21.0% מתושבי השרון דווחו על כאבי ברכיים, 20.8% מתושבי חיפה והצפון, 14.6% מתושבי תל אביב והמרכז, 11.7% מתושבי באר שבע והדרום ובקרב תושבי ירושלים רק 8.9% דיווחו כי הם סובלים מכאבי ברכיים.

כאשר נשאלו
ציבור המשתתפים לגבי המקרים בהן כאב הברכיים מגביל אותם במהלך התפקוד היומיומי התגלה כי אחוז גבוה באופן יחסי מרגישים פגיעה משמעותית בתפקוד - בריאות. מתוך אלו אשר העידו כאמור כי הם סובלים מכאבי ברכיים, 55.1% מרגישים מוגבלים במהלך פעילות ספורטיבית, 24.5% סיפרו כי הכאב מגביל אותם במסגרת התפקוד בעבודה, 17.3% אמרו כי הכאב מגביל אותם בפעילות הפנאי עם המשפחה וכן 5.6% הרגישו כי הכאב מגביל אותם במהלך יחסי מין. בשאלה זו בלטו הבדלים בין גברים לנשים, כאשר 30.5% מהגברים אמרו שהם מוגבלים בעבודה לעומת רק 19.8% מהנשים. 61.6% מהגברים אמרו כי הם מוגבלים בפעילות ספורטיבית ואף 50% מהנשים, 6% מהגברים וכ – 5.3% מהנשים דווחו כי הכאב מגביל את יחסי המין שלהם, באשר לפעילות פנאי עם המשפחה, 19.6% מהגברים מרגישים מוגבלות וכ – 15.4% מהנשים. מסתבר כי בשונה מהצפוי, סוגיית ההגבלה כתוצאה מהכאב חוצה כמעט את כל הגילאים עם הבדלים קלים. שיעור המוגבלים בזמן פעילות ספורטיבית דומה מאוד בקרב בני 25 ועד 64 ונע סביב 60% וגם שיעור המוגבלים בזמן העבודה זהה בגילאים השונים ונע בסביבות 20%. רק בסוגיה של פעילות עם בני המשפחה בלטו הצעירים בני ה 18 עד 24 אשר כרבע מהם ציינו כי הם מרגישים מוגבלים. כאשר נבדקו ההבדלים הגיאוגרפיים בין הישראלים שדיווחו באילו מקרים כאב הברכיים מגביל אותם הסתבר כי תושבי השרון סובלים יותר בפעילות ספורטיבית מאשר תושבי באר שבע והדרום.

סוגיית ההתייעצות הרפואית נבדקה אף היא בסקר בקרב אלו שציינו כי הם סובלים והעלתה כי הישראלים מרבים להתייעץ לגבי כאב הברכיים שלהם. למעשה כ - 90% מאלו הסובלים מכאבים מתייעצים עם גורם
בריאות נוסף. מסתבר כי 43.2% מתייעצים עם האורטופד, 37.3% עם רופא המשפחה, 11.8% עם מכרים ובני משפחה 10.2% לא מתייעצים עם אף אחד, 3.1% עם רופא אלטרנטיבי, עבור 2.5% מהווים פורומים באינטרנט כמקור ייעוץ, 2.4% עם רופא מומחה ועם רופא צבאי מתייעצים 2.1% מהישראלים.

עוד הסתבר כי נשים מתייעצות יותר מגברים שכן 42.9% מהן אמרו שהן מתייעצות עם רופא המשפחה לעומת רק 30.4% מהגברים שנוהגים כך. בפורומים באינטרנט לעומת זאת מרבים יותר להשתמש הגברים שכן 5.5% מהם אמרו שהם גולשים בפורומים כדי להתייעץ בנושא הכאבים לעומת הנשים שלא עושות כך. בסוגיית הגלישה באינטרנט הרלוונטי לתחום מתפתח הנקרא
Health 2.0 או בעברית, בריאות 2.0, בלטו במיוחד הצעירים שכן בקרב בני ה – 18 ועד 24 כמעט רבע (24.1%) עושים שימוש בפורומים כדי להתייעץ.

באשר להבדלים הגיאוגרפיים בין המשתתפים בסקר אשר נוהגים להתייעץ, גם כאן בלטו הבדלים מרתקים. כמעט מחצית מתושבי חיפה והצפון מעדיפים להתייעץ עם הרופא לעומת רק חמישית מתושבי תל אביב וגוש דן. עם האורטופד מעדיפים דווקא תושבי ירושלים ואילו את הפורומים באינטרנט מנצלים רק תושבי תל אביב בעוד כל השאר לא דיווחו כי פורומים מהווים עבורם מקור להתייעצות.

בשונה מהנכונות להתייעץ, דווקא בסוגיית הטיפול, הסתבר כי רבים לא מטפלים בכאב שלהם וראוי לעשות לסוגייה הזו קצת
יחסי ציבור. כאשר נשאלו המשתתפים באילו אמצעים הם מטפלים בכאבים הסתבר כי 39.1% מהישראלים הסובלים מטופלים בתרופות נוגדות כאב ודלקת, 11.9% מטפלים בתוספי תזונה, 18.1% באמצעות טיפולים אלטרנטיביים כגון מעיינות מרפא, דיקור במחטים וכדומה ואילו 33.9% לא מטפלים כלל.

דלקת מפרקים ניוונית (שחיקת סחוס), הינה מחלת מפרקים כרונית אשר גורמת לרוב לכאבים בברכיים לתחושת נוקשות, למגבלה בתפקוד היומיומי, חוסר יכולת לבצע פעילות גופנית וכתוצאה מכך לפגיעה באיכות החיים. על פי נתוני הערכה כלל עולמיים כ - 40% מבני ה – 65 ומעלה סובלים מדלקות מפרקים, אך למרות מה שנהוג לחשוב, צעירים רבים סובלים מהמחלה, בעיקר אלו העוסקים בספורט בצורה אינטנסיבית או בעבודות מונוטוניות.

הסקר החדש נערך לרגל השקת
ארטריל, תרופת המרשם הראשונה בישראל שאושרה על ידי משרד הבריאות, לטיפול בשחיקת סחוס בצורת מנת אבקה יומית, בקרב כ - 500 נשים וגברים ביוזמת מעבדות רפא, באמצעות מכון המחקר מרקט ווטש (Market watch ) בניהולו של אבינעם ברוג.

אין תגובות: