יום שני, 23 באפריל 2012

טיפול פסיכולוגי באמצעות צעצועים ?


טיפול פסיכולוגי רגשי באמצעות משחק בצעצועים מהווה שיטה חדשנית פורצת דרך בתחום בריאות הנפש, המאפשרת התערבות במצבים קריטיים ומשיגה תוצאות דרמטיות במקרים בהן שיטות אחרות כשלו, או שהמצב מחייב צעד משמעותי במיוחד. הטיפול בשיטה זו בנוי על הדרך הטבעית של הילד ללמוד על עצמו ועל מערכת היחסים שלו עם סביבתו. דרך הטיפול באמצעות צעצועים הילד לומד לתקשר עם אחרים, להביע רגשות ולהתאים את התנהגותו במצבים שונים. באמצעות הצעצועים, הוא מפתח יכולת פתירת בעיות ולומד דרכים שונות להתחבר לאחרים. המשחק בצעצועים מספק מרחק פסיכולוגי בטוח מהבעיות הפרטיות של הילד, ומאפשר הבעת מחשבות ורגשות בצורה המתאימה להתפתחותו.


שיטת הטיפול הפסיכולוגי באמצעות צעצועים נותנת מענה ייחודי לבעיות של ילדים שחוו טראומה, לילדים עם הפרעות אכילה, לילדים שסבלו מהתעללות רגשית, פיזית או מינית, לילדים שסבלו מפרידה או גירושים של ההורים, לילדים המתקשים ליצור קשרים חברים, לילדים שסובלים מאובדן או שכול כלשהו, לילדים הסובלים מחרדה, לחץ או פחדים, ולילדים הסובלים ממחלה או בעלי נכות כלשהי. השיטה מאפשרת טיפול בטוח גם בקרב ילדים המסתגרים ממשפחתם ומהעולם לעיתים קרובות, ילדים שבוכים לעיתים קרובות מאוד, ילדים מאומצים או ילדים במשפחה אומנת, ילדים אלימים כלפי אחרים או אפילו כלפי עצמם.

 הטיפול במשחק מאפשר למטפל לאמוד ולהבין את דרך המשחק של הילד. יתר על כן, הטיפול במשחק משמש כעזר לילדים להתמודד עם רגשות קשים ומציאת פתרונות לבעיות, על ידי עימות עם מצבים בעייתיים באמצעות צעצועים. בתוך קליניקת הטיפול במשחק, ילדים מוצאים פתרונות בריאים יותר המאפשרים להם לשנות את צורת החשיבה שלהם לגבי דברים מסוימים, רגשותיהם כלפי מישהו או משהו, ולהפחית את דאגותיהם.

 

הטיפול הפסיכולוגי באמצעות משחק מתאים במיוחד לילדים גילאי 3 - 10, גילים שהם פחות וורבליים, ובהם החשיבה היא יותר מופשטת. בני נוער ומבוגרים מרוויחים גם הם מטכניקות המשחק ומתהליך שקשור בבילוי או שעשוע, כאשר הם הנמצאים במשבר וחווים רגרסיה, ומרגישים צורך לחזור אל המקום הבטוח של הבעה באמצעות המשחק, אך להם מומלץ להיעזר בשירותי רפואה נפשית המתאימה לגילם. בשנים האחרונות הטיפול במשחק החל להיות מיושם גם בקרב פעוטות ותינוקות.


בדיוק כמו אצל מבוגרים - כשאנחנו הולכים לפסיכולוג, פריקת המתח היא חלק מאוד ניכר מהטיפול, רק שאנחנו עושים זאת באמצעות מילים. החלק השני הוא של המטפל – הוא מכוון, מייעץ ומחזק, ונמצא שם עבור המטופל. ). הצעצועים נבחרו להיות טריגרים לרגשות מסוימים: למשל אם אנחנו מתמודדים עם ילד מאוד אגרסיבי, ישנם  צעצועים שאפשר לבטא דרכם אגרסיביות, כמו שק אגרוף, חיות מפחידות ומסוכנות או חושפות שיניים וכדומה. ילד שעבר חוויה של אשפוז, סביר שייגש לאזור המשחק הטיפולי – ערכת הרופא, הבובה, הטיטולים והמוצצים. ישנו מגוון רחב של צעצועים והילד בוחר לאן לגשת ובמה לשחק.

מחקרים מדעיים שנערכו בשנים האחרונות, תומכים ביעילותו של הטיפול הפסיכולוגי באמצעות משחק בילדים, ומראים כי הטיפול מביא את הילדים למצב שבו הם חווים מגוון רחב של חוויות בתחום החברתי, רגשי וההתנהגותי, ולומדים על בעיותיהם ופתרונם, כולל, לחץ מבעיות בחיים כמו גירושים של ההורים, מוות של קרוב, מעבר דירה, אשפוז, מחלות כרוניות, אסון טבע שהשפיע על הילד, התעללות פיזית או נפשית, אלימות במשפחה וכדומה (Reddy, Files-Hall & Schaefer, 2005). מאחר ומדובר בטיפול קצר מועד לילדים שהינו יעיל מחקרית, הפך טיפול זה למתודה העיקרית בטיפול בילדים בארצות הברית ובחמש השנים האחרונות עולה העדפת הורים ואנשי חינוך לשיטה זו גם בישראל.

העמותה לטיפול ולקידום המשחק בישראל - עלו”ה, עורכת כנס ארצי ראשון בנושא טיפול פסיכולוגי באמצעות משחק. הכנס יערך בימים שלישי ורביעי 8-9 במאי 2012, בסמינר לוינסקי, בבית הספר לאומנויות של סמינר הקיבוצים, רחוב שושנה פרסיץ 3, תל אביב. הכנס פתוח לקהל המטפלים, אנשי חינוך, הורים ואחרים המעוניינים בעולם המשחק הטיפולי. בכנס יתארח ד"ר גארי לנדרט, מאוניברסיטת צפון טקסס בארצות הברית, אחד המובילים בעולם בתחום הטיפול באמצעות משחק, המייסד של המרכז הגדול ביותר בעולם ללימודי טיפול במשחק בו הוא מלמד הנמצא בטקסס בארצות הברית. בכנס הוא יציג את החידושים בעולם הטיפול במשחק, יעשיר בתכנים ויענה על שאלות מהותיות הקשורות לתחום וידגים באמצעות סרטי טיפול תיאורי מקרה ודרכי טיפול ופתרון לטיפול בילדים צעירים בגילאי 2-11.

מחיר הרשמה לכל הכנס: 450 שקל, לחברי העמותה 400 שקלים. להרשמה יש לפנות לדואר אלקטרוני: ronittalpt@gmail.com או לטלפון 04-628986 ניתן גם לגלוש לעמוד הכנס בפייסבוק בלינק הבא: https://www.facebook.com/events/409312342412485/

אין תגובות: