יום רביעי, 6 בינואר 2010

דקות המסך היקרות של תודעת המעסיק


הסביבה העסקית היא סביבה תחרותית בדומה לזירה הפוליטית. החדירה לתודעתו של המעסיק מחייבת כישורים תקשורתיים וזיקוק של מסרים כמו בראיון טלוויזיוני. בין אם אתם בעלים של עסק עצמאי או שכירים הניגשים לראיון העבודה הבא, עליכם לעבור את אותה דרך כמו של הפוליטיקאים כדי להתבלט ולזכות בדקות המסך היקרות של התודעה.

הכל החל בעימות הטלוויזיוני הראשון בעולם, ג'ון קנדי הצעיר עמד מול ריצ'רד ניקסון, המנוסה. קנדי דיבר פחות טוב, הבין פחות בפוליטיקה מניקסון, היה חסר ניסיון אבל נראה הרבה יותר טוב על המסך ודיבר רק על מספר מצומצם של נושאים. בעימות הזה שנערך בשנת 1960 בין ניקסון, הפוליטיקאי הידוע לבין קנדי האלמוני, שאולי כבר למד עד אז שיעור קצר יחסי ציבור, החל תהליך אשר תוצאותיו הכריעו מערכות בחירות ויכולות ללמד אותנו כמה דברים על חשיפה תקשורתית ועל דקות מסך יקרות. תהליך שהפועל היוצא ממנו הוא, שמי שיודע לנצל את המדיום התקשורתי לטובתו, מנצח בתודעה של הצופים.

בחלוף השנים מאז אותו עימות, מתוך הבנה כי המדיום הטלוויזיוני מביא לכך שהצופים בעיקר זוכרים את מה שראו והרבה פחות את מה ששמעו, השתנו גם המסרים והפכו למשפטים קליטים וברורים המותאמים למדיום הזה. אם בעבר היה מקובל להציג מצע פוליטי רחב ולעסוק במגוון של נושאים, מחייב המדיום התקשורתי, זיקוק של המסרים לתבניות קצרות שקל לזכור. כך הפכה הזירה התקשורתית לכר פורה של פעילות תחרותית, בה כל אחד מנסה להתבלט כדי לזכות בדקות מסך יקרות. תהליך זה הביא למצב בו על מנת להיות פוליטיקאי מצליח צריך להיות איש תקשורת טוב ובחלוף השנים הפכו הפוליטיקאים המנוסים לאנשי תקשורת מוכשרים, המבינים את חשיבותו של המדיום ומעבירים דרכו מסרים ברורים שנבחרו בקפידה במטרה להיות שונים ולהתבלט.

הסביבה העסקית היא סביבה תחרותית לא פחות מהזירה הפוליטית, ותודעתו של המעסיק או הלקוח הבא מחייבת לעיתים את אותם כישורים תקשורתיים וזיקוק של מסרים בדיוק כמו בראיון טלוויזיוני. הסתכלו על הדרך בה בנימין נתניהו מנסח את מסריו, היזכרו במשפטים הקצרים של ברק אובמה, הקשיבו איך פוליטיקאים מנוסים חוזרים על אותו מסר ממוקד ומזוקק בכל הזדמנות ומנצלים שאלות מפתיעות של המראיין, כהזדמנות לחזור על אותו מסר בניסוח שונה במקצת.

על כן, בין אם אתם בעלים של עסק עצמאי המתמודד במכרז או בין אם אתם שכירים הניגשים לראיון העבודה הבא, עליכם לנצל את ההזדמנות ולהתבלט, מכיוון שתודעתו של המראיין שלכם היא כמו דקות המסך של הפוליטיקאי, קצרות ויקרות.

נכון שראיון עבודה או פגישה עם לקוח פוטנציאלי זה לא ראיון טלוויזיוני, אבל הצורך לזכות בתחרות על תודעתו של הצופה, מחייב בדיוק את אותו תהליך שהוא לעיתים אכזרי במקצת. צריך להראות יותר טוב, לנסח את המסרים במשפטים קליטים וברורים ולזקק את כל מה שאתם יכולים לתבניות קצרות שקל לזכור ולדבר עליהם באופן ברור.

תכננו מראש איזה מסרים אתם רוצים להעביר. רצוי להתמקד בשלושה מסרים עיקריים לכל היותר ולגבות אותם בדוגמאות או במספרים. בדיוק כמו שפוליטיקאי לא ינסה להעביר בראיון טלוויזיוני את כל מצע הבחירות שלו, כך בפגישה עם לקוח פוטנציאלי או בראיון עבודה, אל תנסו 'למכור' את כל מה שאתם יודעים לעשות.

התכוננו מראש במטרה להתבלט וכדי לזכות בדקות המסך היקרות בתודעתו של מי שיושב מולכם. עשו חזרות מול המראה או עם חבר טוב שיוכל לתת לכם פידבק. העבירו רק את המסרים הברורים שבחרתם בקפידה. השתמשו בשאלות של המראיין כהזדמנות לחזור על המסרים שתכננתם בניסוח שונה במקצת וזכרו: המטרה היא להיות שונים, כי הסביבה העסקית היא סביבה תחרותית לא פחות מהזירה הפוליטית.

תוכן הדברים הופיע כמאמר במגזין הקליקה. ניוזלטר לבוגרי המסלול האקדמי של המכללה למינהל היוצא בהפקת BTLI.

אין תגובות: